Monografia Inovatívne univerzitné vzdelávanie predstavuje jeden z výstupov riešenia vedeckého projektu IGM č. I-13-106-00

s názvom UNIREFORM: platforma pre vývoj a implementáciu inovatívnych foriem univerzitného vzdelávania.

Cieľom monografie je poskytnúť komplexný súbor poznatkov v oblasti univerzitného vzdelávania s dôrazom na možnosti využívania inovatívnych foriem vzdelávania a metód vyučovania; a sprostredkovať skúsenosti s implementáciou širokej odbornej verejnosti ako „best practices“, ktoré sa osvedčili v praxi. Zastávame názor, že obsahuje mnoho podnetných a motivujúcich myšlienok pre implementáciu a úspešné využívanie vybraných metód vyučovania, ale rovnako aj teoretické východiská univerzitného vzdelávania na Slovensku. Rovnako môže byť podnetom na zamyslenie sa o možnostiach ako inovovať vyučovací proces a vytvoriť ho zaujímavým a zmysluplným pre študentov.

V priebehu jej spracovávania sme identifikovali absenciu relevantných odborných zdrojov z domáceho prostredia, nehovoriac o systematickom a úspešnom využívaní aktívnych prístupov ku vzdelávaniu v školskom prostredí. Z toho dôvodu sme inšpiráciu nachádzali v zahraničných publikáciách - karentovaných, či impaktovaných časopisoch, monografiách, na internetových stránkach zahraničných univerzít, ktoré majú bohaté skúsenosti s implementáciou metód podporujúcich aktívnu účasť študentov v pedagogickom procese. Je to jasným dôkazom toho, že pochopili potrebu inovovať univerzitné vzdelávanie ako dôsledok neustále prebiehajúcich zmien vo všetkých sférach spoločnosti a začali konať tak, aby ich absolventi disponovali poznatkami, ale hlavne skúsenosťami a zručnosťami, ktoré od nich v súčasnosti spoločnosť (konkrétne trh práce, zamestnávateľ) očakáva.

Impulzom pre vydanie monografie bolo aj poznanie, že na slovenskom trhu práce absentujú vhodne pripravení a kompetentní absolventi. Absolventi, ktorí opúšťajú vysoké školy s diplomom, by mali byť prínosom pre prax po nástupe do prvého zamestnania, mali by vytvárať pracovné príležitosti zakladaním svojich vlastných podnikov a byť konkurencieschopní v medzinárodnom prostredí. Pre naplnenie týchto východísk je nevyhnutné zladiť požiadavky praxe s ponukou študijných odborov a programov univerzít s konečným efektom na kompetenčný profil absolventov. Na základe týchto skutočností sme postupovali aj pri príprave monografie, v ktorej čitateľ nájde aj súčasné požiadavky zamestnávateľov na zručnosti a schopnosti absolventov univerzít obchodno-vedného zamerania získané realizáciou primárneho prieskumu medzi partnermi z hospodárskej praxe.

Z hľadiska komplexnosti riešenej problematiky, ktorá sa týka inovácií univerzitného vzdelávania, je dôležité zaoberať sa otázkami kvality a hodnotenia kvality vzdelávania. Hoci je zrejmé, že moderné prístupy a metódy využívané v univerzitnom vzdelávaní napomáhajú zvyšovať kvalitu výstupu v podobe absolventov úspešných na trhu práce, súčasný systém hodnotenia spravidla dokáže hodnotiť dosiahnutú úroveň teoretických vedomostí študentov, ale v žiadnom prípade nie dosiahnutú úroveň nadobudnutých zručností, ktoré sú pre ich ďalší úspech v živote veľmi dôležité.

Pri maximálnej snahe o vytvorenie komplexu poznatkov v oblasti univerzitného vzdelávania, monografia vyjadruje aj subjektívny pohľad a prístup autorov hlavne v kontexte sprostredkovaných skúseností z aplikácie inovatívnych metód vyučovania.  Naším prianím je, aby priniesla nadšenie a motiváciu pre doktorandov, mladých odborných asistentov, ale aj pedagógov s dlhoročnými skúsenosťami, na ceste hľadania a využívania inovatívnych metód pri práci so študentmi. Na konci tejto cesty nech sú im odmenou spokojní a úspešní študenti – absolventi vysokoškolského štúdia s poznatkami, zručnosťami a skúsenosťami, ktoré im uľahčia etablovať sa v živote.

 

Autori

 

Odporúčaná citácia:

VASIĽOVÁ, M. et al. 2013. Inovatívne univerzitné vzdelávanie. 1. vyd. Bratislava : Vydavateľstvo EKONÓM, 2013. 176 s. ISBN 978-80-225-3774-2