2. rozšírené vydanie skripta zapĺňa medzeru odbornej literatúry zameranej na riadenie rizika vo firmách zaoberajúcich sa zahraničnoobchodnou činnosťou.
V súčasnosti je na trhu len veľmi málo publikácii v oblasti aplikovaného rizika, obzvlášť prakticky orientovaných na podnikanie v medzinárodnom kontexte. Skriptum sa skladá z dvoch častí – teoretickej a praktickej. Úlohou teoretickej časti je vymedziť základné pojmy a definície z teórie rizika ako i z oblasti riadenia rizika. Zameriava sa na podstatu podnikateľského rizika a príčiny rizikovosti, pričom popisuje jednotlivé druhy rizika a ich členenie. Vymedzuje základné rizikologické pojmy, ozrejmuje metódy riadenia rizika v podnikateľských subjektoch s osobitným zameraním sa na oblasť analýzy rizika ako i stratégií a nástrojov riadenia rizika. Rieši problematiku riadenia zmien vo firme a rizík s tým spojených, čo je obzvlášť dôležité v dnešnej turbulentnej a dynamicky sa meniacej dobe. Skriptum rovnako oboznamuje študentov s novou, na Slovensku v r.2011 vydanou normou pre riadenie rizika STN ISO 31 000 Manažérstvo rizika : Zásady a návod, ktorá predstavuje základné princípy pre riadenie rizík vo firmách. Záver teoretickej časti skrípt sa venuje kríze vo firme, jej včasnému rozpoznaniu ako i metódam na jej úspešné ovládnutie. Naviac, oproti 1. vydaniu je skriptum rozšírené o kapitolu s prehľadom historického vývoja manažérstva rizika. Praktická časť, ktorá popisuje trinásť prípadových štúdií z oblasti medzinárodného obchodu, predstavujúce projkety fiktívnych firiem, zameraných na dovoz, vývoz či reexport do rôznych teritórií sveta. Za každou z prípadových štúdií je spracovaná analýzy rizík obchodného prípadu, pričom jej zostavenie vychádza z metodiky uvedenej v teoretickej časti skrípt.
Za každou kapitolou a prípadovou štúdiou sú uvedené kontrolné otázky orientujúce sa na pochopenie a zvládnutie učiva. Skriptum sa bude využívať najmä pri seminároch z predmetu Riadenie rizík v medzinárodnom obchode. Na jeho základe spracujú študenti vlastnú analýzu rizika obchodného prípadu fiktívnej firmy, pričom môžu využiť seminárnu prácu z predchádzajúceho ročníka z predmetu Technika zahraničného obchodu. Cieľom skripta bolo priblížiť problematiku riadenia rizika vo firme podnikajúcej v medzinárodnom prostredí. Úspešná firma sa snaží nielen o bezprostredné dosiahnutie zisku, ale aj o udržanie existujúcich či získanie nových konkurenčných výhod na trhu. Nové trhy berie ako nové príležitosti, v čom jej napomáha proaktívne riadenie rizika a jeho úspešné ovládnutie, čo je aj zámerom tejto publikácie.