Kolektív riešiteľov výskumného projektu VEGA 1/0178/14 s názvom Spoločná spotrebiteľská politika EU a jej uplatnenie v SR s dopadom na vzdelávanie spotrebiteľov počas druhého roka riešenia spracoval príspevky do podoby vedeckého recenzovaného zborníka, ktorý ponúka k dispozícii záujemcom o problematiku zameranú na ochranu a vzdelávanie spotrebiteľov v SR.

Ochrana spotrebiteľa je organickou súčasťou spotrebiteľskej politiky, ktorá vo svojej vecnej podstate zahrňuje množstvo opatrení v prospech spotrebiteľa. Obsahuje spoločenské, komerčné, ekonomické, legislatívne a iné opatrenia, ktoré sa vykonávajú v prospech spotrebiteľa. Spotrebiteľská politika zahŕňa aj spotrebiteľské vzdelávanie, spotrebiteľské informácie a konkrétnu pomoc spotrebiteľovi

Katedra marketingu Obchodnej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave sa v rámci študijných programov venuje problematike ochrany spotrebiteľa a vzdelávaniu spotrebiteľa. A to v predmete spotrebiteľská politika. Predmet sa učí v poslednom ročníku inžinierskeho štúdia a je tak cestou zlepšovania informovanosti a vzdelanosti študentov v tejto oblasti. V rámci predmetu spolupracujeme s mnohými subjektmi a centrálnymi orgánmi, ako sú: MH SR, MF SR, INCOMA Slovakia, SOI, advokátska kancelária, Zväz obchodu, Potravinová komora Slovenska, CECED – združenie výrobcov elektrospotrebičov, Západoslovenská distribučná spoločnosť, Svetová zdravotnícka organizácia - WHO, mobilný ombudsman a pod. Teší nás, že sa

V nadväznosti na tento predmet riešia niektorí pracovníci výskumný projekt s názvom: Spoločná spotrebiteľská politika EU a jej uplatnenie v SR s dopadom na vzdelávanie spotrebiteľov s dobou riešenia 2014-2016. Projekt je zameraný na zlepšenie ochrany spotrebiteľov, na zvýšenie informovanosti, na rast vedomostí, na zlepšenie zručností spotrebiteľov tak, aby sa z nich stali aktívni, sebavedomí a sebaistí spotrebitelia. Cieľ projektu je zameraný na rozvoj spotrebiteľskej gramotnosti. Podkladom projektu sú ciele spotrebiteľskej politiky ochrany spotrebiteľa: zabezpečiť a udržiavať primeranú ochranu medzinárodne uznaných práv spotrebiteľov, najmä bezpečnosť života a zdravia, zlepšiť informovanosť o právach pri nákupe tovaru a služieb, o spôsoboch uplatňovať na trhu svoje ekonomické záujmy, podporiť možnosť väčšieho výberu pri prijateľných cenách, chrániť spotrebiteľa pred nečestnými praktikami výrobcov a obchodníkov, rozvíjať občianske spotrebiteľské iniciatívy, rozvíjať medzinárodnú spoluprácu v ochrane spotrebiteľa, formulovať zásady spotrebiteľskej politiky.

Problematike ochrany spotrebiteľa a spotrebiteľskej politiky sú venované početné bakalárske, diplomové aj doktorandské práce. Mnohé diplomové práce sú zadávané práve predstaviteľmi spolupracujúcich subjektov.

Pri spracovaní zborníka sme oslovili tých, ktorí spolupracujú s katedrou, aby prispeli aj svojimi príspevkami do zborníka. Zapojili sme aj ďalší projekt Stav a perspektívy rozvoja trhu biopotravín, tradičných a regionálnych potravín na Slovensku. Predkladáme recenzovaný zborník vedeckých statí I. ako výstup projektu VEGA 1/0178/14 Spoločná spotrebiteľská politika EU a jej uplatnenie v SR s dopadom na vzdelávanie spotrebiteľov za prvý rok riešenia projektu. Prizvali sme aj externých spolupracovníkov aj riešiteľov, pričom na pôde fakulty a katedry uvítame aj ďalších záujemcov o spoluprácu s pedagogickým prostredím.

Riešitelia projektu:

Doc. Ing. Mária Dzurová, PhD. - vedúci projektu

Prof. Ing. Čihovská Viera, CSc., doc. Ing. Čimo Jozef, CSc. , doc. Ing. Lipianska Júlia, CSc., Ing. Korčoková Marína, Ing., Ing. Orgonáš Jozef, PhD., Ing. Vokounová Dana, PhD. , Ing. Červenka Peter, PhD., Ing. Hlavatý Ivan, Ing., Paholková Barbora, Ing. PhD. , prof. Ing. Majtánová Anna, PhD. , doc. Ing. Miklošík Andrej, PhD., Dr. Ing. Jarossová Malgorzata, doc. Ing. Matušovičová Monika, PhD., doc. Ing. Ľubica Knošková, PhD., ing. Dana Vokounová, PhD. a doktorandi

Bratislava 22.10.2015

Mária Dzurová

gestor predmetu a vedúci projektu

Na stiahnutie:

Gramotnosť spotrebiteľa a spotrebiteľská politika : zborník vedeckých statí

Odporúčaná citácia:

PRIEZVISKO, M. 2015. Názov príspevku. In Gramotnosť spotrebiteľov a spotrebiteľská politika : zborník vedeckých statí. Bratislava : Vydavateľstvo EKONÓM, 2015. Dostupné na : <ftp://193.87.31.84/0211447/Gramotnost spotrebitelovfinal.pdf> ISBN 978-80-225-4164-0, s. xxx-xxx.