Rozvojové krajiny ako skupina štátov, pre ktoré nemáme jednoznačnú a jednotnú definíciu vzhľadom na veľké rozdiely medzi nimi, zaujíma čoraz výraznejšie postavenie v medzinárodných hospodárskych aj politických vzťahoch a ich podiel na medzinárodnom obchode už desaťročia rastie.

Učebnica Ekonomika a obchodná politika rozvojových krajín si nekladie za cieľ obsiahnuť celú problematiku rozvoja tejto skupiny štátov, zaoberá sa vybranými čiastkovými problémami v súlade s problematikou vyučovanou na rovnomennom predmete.

Prvá kapitola poskytuje ucelený prehľad východiskových prístupov k rozvoju z pohľadu klasických teórií, teórií modernizácie, teórií závislosti, neoliberalizmu a inštitucionálnych a ľudskoprávnych teórií. Druhá kapitola sa snaží o všeobecnú charakteristiku rozvojových krajín pričom analyzuje ich základné problémy ako nízke príjmy, začarovaný kruh chudoby, vysoké prírastky obyvateľstva, zamestnanosť a nezamestnanosť. V rámci skúmania závislosti krajín od primárneho sektora poukazuje aj na hlavné faktory, ktoré pôsobili na krajiny počas pandémie ochorenia COVID-19 a jej súčasťou je prípadová štúdiá, ktorá podnecuje diskusiu na túto tému. Rozvojové krajiny sú v tejto časti delené podľa rôznych parametrov a prístupov medzinárodných organizácii, najmä Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu a delí krajiny geograficky, podľa príjmov a diferenciácie rozvoja, pričom hlavný dôraz je kladený na kategóriu najmenej rozvinutých krajín. V rámci tejto skupiny skúma výhody a nástroje, ktoré krajiny môžu využívať, a to najmä z hľadiska podpory zapojenia do medzinárodného obchodu. Tretia kapitola je venovaná problematike medzinárodnej ekonomickej integrácie, teoretickým východiskám integrácie rozvojových krajín z pohľadu funkcionalizmu, neofunkcionalizmu, realizmu, neorealizmu a ďalších teórií. Kapitola popisuje problematiku intra-regionálneho obchodu a vyhodnocuje ju podľa kontinentov. Integračné tendencie skúma v rámci jednotlivých geografických regiónov a príkladoch vybraných integračných zoskupení hodnotí ich súčasný stav a potenciál. Štvrtá kapitola skúma aktuálnu problematiku environmentálnej migrácie, definuje základné kategórie, prestavuje koncept bodu zlomu a uvádza faktory, ktoré na migráciu vplývajú: klimatické aj neklimatické. Približuje vplyv environmentálnej migrácie na rozvoj, politickú stabilitu, zdravie a životné podmienky.

Kapitoly sú ukončené otázkami a témami na diskusiu a majú podnietiť hlbšie preniknutie do problematiky zo strany čitateľa, prípadne prácu na vyučovaní.

 

Publikácia Ekonomika a obchodná politika rozvojových krajín je dostupná TU.

 

Odporúčaná citácia:

Zubaľová, Ľubica – Drieniková, Kristína – Puškárová, Paula. Ekonomika a obchodná politika rozvojových krajínPraha: Leges, 2022. 188 s. ISBN 978-80-7502-606-4