Stretnutie so zástupcami univerzít k zákone o podpore cestovného ruchu Dňa 15. novembra 2011 sa na Ministerstve dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR (MDVRR SR) uskutočnilo pracovné stretnutie generálneho riaditeľa sekcie cestovného ruchu MDVRR SR so zástupcami univerzít, v pôsobnosti ktorých je vzdelávanie v oblasti cestovného ruchu. Stretnutie inicioval generálny riaditeľ sekcie cestovného ruchu p. Stanislav Rusinko. Stretnutia sa zúčastnili zástupcovia Ekonomickej univerzity v Bratislave (Obchodná fakulta a Katedra služieb a cestovného ruchu), Technickej univerzity v Košiciach (Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií a Ústav geoturizmu) a Univerzity Konštantína filozofa v Nitre (Katedra manažmentu kultúry a turizmu). Pozvanie prijali, ale nemohli sa zúčastniť aj zástupcovia Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici (Ekonomická fakulta a Katedra cestovného ruchu a spoločného stravovania) a Prešovskej univerzity v Prešove (Fakulta manažmentu a Katedra turizmu a hotelového manažmentu).

Stretnutie sa zrealizovalo za účelom oboznámenia zástupcov univerzít s uplatňovaním a implementáciou zákona č. 91/2010 Z. z. o podpore cestovného ruchu v znení neskorších predpisov do praxe a zároveň sa rokovalo aj o možnostiach spolupráce sekcie cestovného ruchu s katedrami cestovného ruchu. Uvedený zákon, ktorý je prvým systémovým opatrením pre podporu a rozvoj cestovného ruchu na Slovensku, umožňuje aj univerzitám vstup do vznikajúcich krajských a oblastných organizácií cestovného ruchu. Členom krajskej organizácie cestovného ruchu bude príslušný vyšší územný celok a najmenej jedna oblastná organizácia pôsobiaca na jeho území založená podľa tohto zákona. Členom oblastnej organizácie môže byť každý subjekt, ktorý pôsobí na jej území.

Po prezentáciách na tému o destinačnom manažmente, ako aj o samotnom zákone č. 91/2010 Z. z. o podpore cestovného ruchu v znení neskorších predpisov sa rozprúdila podnetná diskusia. Všetci zúčastnení veľmi pozitívne zhodnotili pracovné stretnutie. Zhodli sa, že je potrebné stanoviť priority, prekonať bariéru nedôvery a začať so spoluprácou všetkých subjektov participujúcich v cestovnom ruchu. Podľa slov pána Rusinka, samotné univerzity môžu byť veľmi nápomocné pri tvorbe a zakladaní organizácií cestovného ruchu. Ako členovia týchto organizácií môžu prispieť k rozvoju cestovného ruchu daného regiónu či už prostredníctvom prípravy a kreovaní dôležitých strategických a koncepčných materiálov alebo prostredníctvom svojich rozsiahlych výskumných aktivít v oblasti cestovného ruchu.

Generálny riaditeľ sekcie cestovného ruchu záverom vyjadril presvedčenie, že stretnutie so zástupcami univerzít nebolo posledné. Navrhol zvolávanie obdobných porád dva- až trikrát ročne. Najbližšie stretnutie sa má uskutočniť na konci prvého štvrťroku 2012.